1. Основні дані про місто
Коротка характеристика
м. Яворів, Яворівський район, Львівська область, Україна.
Місто розташоване на відстані 50 км на північний захід від обласного центру – міста Львова. Географічні координати 49°94’75″N 23°38’92″E.
Площа міста – 23,35 км².
Чисельність населення – 13 тис. осіб.
Яворів – старовинне гарне прикордонне містечко у Львівській області. Перша письмова згадка про Яворів датується 24 червням 1376 року. Назва походить від яворів, які є атрибутом міста. Яворів отримав Магдебурзьке право, дякуючи Статуту короля Сигізмунда Августа III, у 1569 році. Середньовічне місто мало характерний для міст Західної України вигляд. У центрі знаходилася квадратна площа – ринок, архітектура якої досі вражає. У сімнадцятому столітті місто належало королю Яну III Собеському і стало одним з улюблених місць його проживання. У місті є багато історичних пам’яток того часу, які варто побачити.
У Яворові багато привабливих історичних об’єктів для туристів. Серед них – прекрасна дерев’яна церква Різдва Божої Матері. Цей храм був побудований ще в 1670 році, а під ним проходить підземний перехід короля Яна III Собеського. У 1939 році церква розширилася за проектом Євгена Нагірного. В інтер’єрі зберігся красивий іконостас 1671 року історичної церкви. Ще варто побачити другий храм – кам’яну церкву Святого Юра з дерев’яною дзвіницею поруч, яка була побудована в 1715 році.
У місті встановлено пам’ятники діячам української літератури, культури та релігії – Тарасові Шевченку, Михайлові Вербицькому, Митрополиту Андрею Шептицькому, Осипу Маковею. Поруч з красивим будинком магістрату знаходить римо-католицький костел Святих апостолів Петра і Павла і статуя Папи Римського Івана Павла ІІ, яка прикрашає подвір’я костелу.
Польсько-українське пограниччя – це неймовірна земля з мальовничими краєвидами і старовинною архітектурою. У червні 2013 року відкрито прикордонний перехід “Будомєж–Грушів”, що розширило можливості відвідати Яворів для туристів та особливо для інвесторів, котрі хочуть розвинути капіталовкладення поблизу кордону. Для цього Яворів має спеціально відведену територію з можливістю швидкого і дешевого прокладення всіх електромереж, енергоносіїв високого тиску і водопостачання, та, що головне, залізничною віткою і дорогою до двох пунктів міжнародних переходів “Краковець–Корчова” та “Будомєж–Грушів” – це приблизно по 20 км до кожного.
Основним пріоритетом економічної політики Яворова є розвиток промисловості на базі занедбаних складських приміщень на околиці міста біля залізничного вокзалу, а також підвищення туристичної привабливості завдяки реставрації старовинних архітектурних шедеврів та підземель.
Генеральний план/плани розвитку
Генеральний план міста розроблено в 1994 році. У 2004 році було підготовлено Стратегію сталого розвитку міста Яворова.
На сьогодні стратегічне значення для розвитку економіки міста мають: будівництво мереж каналізації, локальних очисних споруд, капітальний ремонт доріг та побудова нової типової школи. Також реалізується проект рекультивації земель, порушених видобуванням сірки, для створення зони обласного значення на базі Яворівського озера.
Проводиться підготовка інших площ під розвиток малого та середнього підприємництва та інфраструктури бізнесу.
2. Доступність інфраструктури у місті
Водопровідна і каналізаційна мережі
Міське комунальне підприємство “Яворіввода” цілодобово, у достатній кількості забезпечує питною водою мешканців Яворова. Вода артезіанських свердловин родовища питної води “Шкло” – одна з кращих в регіоні. До складу підприємства входить водозагін “Шкло”, який функціонує з 1924 року, насосна станція ІІІ підйому, адміністративно-господарський корпус.
Віддаль, на яку здійснює водопостачання насосна станція “Шкло” – Яворів, складає 28 км. Підприємство обслуговує вуличні мережі загальною довжиною 19,6 км і виконує роботи з влаштування вуличних мереж, водопровідних вводів до будинку, монтажу приладів обліку споживання води.
У місті досі немає централізованого каналізування та очисних споруд. Каналізаційні мережі на 80 % побудовані на головній вулиці. Враховуючи нагальну потребу у каналізуванні міста, з метою організації збору та очистки неочищених стічних вод, побудови каналізаційних мереж, очисних споруд та вивіз нечистот з приватного сектора було створено міське комунальне підприємство “Яворівканал”.
В геоструктурному відношенні Яворів вигідно розташований для будівництва очисних споруд, рельєф місцевості дає змогу побудувати самотічні каналізаційні мережі по вулицях міста, що не потребує примусової подачі стічних вод на очисні споруди.
Електроенергетична і газова мережі
Підприємство “Яворівські районні електромережі” (РЕМ) повністю забезпечує електропостачанням територію міста Яворова. Для потреб промислових виробництв воно може забезпечити потужність 120 кВт/ год.
Обслуговування електромереж зовнішнього освітлення міста Яворова здійснює підприємство “Житлокомунсервіс”, яке у своїй роботі застосовує новітні енергозберігаючі технології. Електромережі повністю обладнані двотарифними лічильниками, що дозволяє економити витрати на електроенергію у нічний час у 7–8 разів.
У 1976–1977 роках до міста Яворова був прокладений газопровід, відтоді й розпочалася газифікація навколишніх сіл. Населення міста Яворова забезпечує природнім газом Яворівське управління експлуатації газового господарства (УЕГГ). Місто повністю газифіковане. Для потреб промислових виробництв Яворівське УЕГГ може забезпечити споживання газу на рівні 80 куб. м. в годину.
Телекомунікації
Увесь спектр телекомунікаційних послуг у місті забезпечується ПАТ “Укртелеком” та ТзОВ “Інтернаціональні комунікації”. Систему мобільного зв’язку встановлено компаніями “Київстар”, “Астеліт”, “МТС Україна”. У місті проведений високошвидкісний, безлімітний Інтернет від “Yavoriv Net”, “Укртелеком”, “Байт” на основі оптико-волокнистого кабелю.
3. Транспортна доступність
Розташування
Відстань за маршрутом Яворів–Київ становить 591 км, приблизний час у дорозі – 7 год.
Відстань за маршрутом Яворів–Львів становить 54 км, приблизний час у дорозі – 45 хв.
Відстань за маршрутом Яворів–Любачів (Польща) становить 45 км, приблизний час у дорозі – 40 хв.
Відстань за маршрутом Яворів–Ярослав (Польща) становить 66 км, приблизний час у дорозі – 50 хв.
Основною перевагою розташування міста Яворова є його близькість до двох пунктів міжнародних переходів з Республікою Польща: “Краковець–Корчова” та “Будомеж–Грушів” – це приблизно по 20 км до кожного, що займає орієнтовно 20 хв. у дорозі.
Автомобільне сполучення
Через Яворів проходять міжнародний автомобільний шлях Берлін–Краковець–Київ, автомобільний шлях республіканського значення Вінниця–Львів–Краковець, обласного значення Городок–Яворів–Грушів, дорога республіканського значення Судова Вишня–Рава-Руська.
Авіаційне і залізничне сполучення
Авіаційне сполучення з м. Яворів відсутнє. Найближчий міжнародний аеропорт знаходиться у м. Львові.
Функціонує локальна залізниця для вантажних перевезень Львів (Клепарів) – Яворів.
4. Контактні дані
Яворівська міська рада
вул. Львівська, 15, м. Яворів, Львівська область 81000
тел. +38 (03259) 21562
e-mail: javi-post@ukr.net
веб-сайт: http://yavoriv.com.ua
Міський голова – Бакунець Павло Андрійович
Агенція Місцевого Економічного Розвитку Яворівщини
вул. П.Тичини, буд. 1 (офіс №4, 3-й поверх)
м. Яворів, Львівська область 81000
тел./факс: +38 (03259) 23053
e-mail: info@amer.org.ua
веб-сайт: http://www.amer.org.ua
5. Ресторанно-готельна база
Готель-ресторан “Арта”
м. Яворів, вул. Маковея, 92
тел. +38 (03259) 78170, моб. +38 (067) 1500011
веб-сайт: http://www.arta.org.ua
Готель-ресторан “Приозерний заїзд”
с. Санатів (47-й км. автодороги Львів – Краковець)
тел. +38 (03259) 23023, 78428
Готель-ресторан “Фазенда”
с. Наконечне II (автодорога Львів – Краковець)
моб. +38 (067) 8688780
Піцерія “Контрабас”
м. Яворів, вул. Маковея, 75
тел. +38 (03259) 22255
веб-сайт: http://www.kontrabas.net.ua
6. Соціально-культурна база
Спортивні об’єкти
У місті Яворові функціонує: стадіон; баскетбольний та волейбольний майданчики; футбольне поле з природнім покриттям; майданчик для спортивних ігор. На стадіоні ім. Є. Смука проводяться спортивно-масові заходи з футболу, гандболу, волейболу, важкої та легкої атлетики, шахів, настільного тенісу. До Дня міста проводиться Кубок з міні-футболу.
У місті працює дитяча спортивна школа “Явір”. Найвідоміша спортивна команда Яворова – хокейний клуб “Явір”, домашньою ареною якої є Льодова арена міста Новояворівськ (на 600 місць). На Яворівському кар’єрі активно розвиваються водні види спорту, щороку з’являється щораз більше любителів віндсерфінгу та кайтсерфінгу.
Здоров’я та соціальна опіка
У Яворові працює Яворівська центральна районна лікарня на 280 ліжок та поліклініка, 5 приватних стоматологічних кабінетів, центр соціального захисту малозабезпечених дітей при Римо-католицькому костелі.
Освіта
У місті працюють три школи. Найстаршою та найвідомішою вважається Яворівська гімназія імені Осипа Маковея, названа так на честь нашого земляка, відомого письменника та громадського діяча України – Осипа Маковея. Гімназію заснували ще у 1908, довший час навчання велося польською мовою, а українська мова була обов’язковим предметом. Поряд з гімназією, у приміщенні старої Ратуші розміщена СЗОШ І–ІІІ ступенів №2. Крім цього, в Яворові діє СЗОШ І–ІІІ ступенів №3. У школах навчається велика кількість дітей, тому вони змушені працювати у дві зміни. Надзвичайно актуальною проблемою для міста є побудова нової типової школи.
Прагнення вчитись польської мови, пізнавати культуру і традиції наших близьких сусідів сприяло виникненню ідеї відкриття польської суботньої школи. У 2002 році була відкрита польська суботня школа імені Яна ІІІ Собеського, яка зараз активно працює і щорічно поповнюється педагогічними кадрами з Польщі.
Великою популярністю серед мешканців міста користується музична школа імені Михайла Вербицького, автора музики державного гімну України “Ще не вмерла Україна”. Отець Михайло Вербицький служив у монастирській церкві сестер-василіянок у Яворові.
У Яворові діє школа-майстерня мистецької обробки дерева, оскільки місто вважається давнім осередком художніх ремесел (різьблення на деревині, іграшкарства, декоративного розпису, вишивки, ткацтва).
У Яворівському районі функціонує Новояворівське вище професійне училище (м. Новояворівськ), яке готує фахівців із технічних спеціальностей; а також Художнє професійно-технічне училище № 14 (смт. Івано-Франкове) зі спеціальностями: різьбар, столяр, коваль, художник розмальовування по дереву. Близькість до обласного центру дає змогу забезпечити місто фахівцями з будь-яких спеціальностей.
Інституції культури
На сьогоднішній день найважливішим культурним осередком міста вважається Міський Народний дім. Яворівці дуже гордяться цією славетною спорудою, яка вже з давніх-давен служить окрасою центру міста. Скільки вистав, концертів, виступів чули і бачили глядачі і стіни цієї величної народної будови, гостинно прийняли не одне покоління артистів, танцюристів, співаків-вокалістів, керівників колективів відомих не лише в Україні, а й за кордоном. А нещодавно Народний дім постав перед мешканцями міста в абсолютно оновленому вигляді, капітальний ремонт споруди був здійснений в межах проекту “Любачів – Яворів: два потенціали, спільний шанс” за кошти Програми транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2007-2013.
Найбільша кількість пам’яток історії та культури міста зберігається в історико-етнографічному музеї “Яворівщина”. Музейна експозиція представлена експонатами народних промислів, археологічних пам’яток, речей господарсько-побутового призначення. Художню цінність має експозиція робіт Володимира Патика “Дерев’яні церкви Яворівщини”.
Також у місті функціонує Будинок культури “Сокіл”, Школа мистецтв ім. М. Вербицького, Яворівський районний центр дитячої та юнацької творчості, садиба-музей письменника Осипа Маковея, 2 бібліотеки (дитяча і доросла).
Події
Упродовж року яворівчани беруть активну участь у багатьох культурних заходах та святкуваннях. Яворів часто приймає гостей з різних куточків району та прикордонних містечок. Розпочинається культурний рік міста зі святкування Різдвяних свят та Маланки, проводиться Свято коляди та пампуха. У березні, під час Великого посту, вся яворівська громада збирається на спільну Хресну дорогу.
Найцікавішими у Яворові є літні святкування. 23 червня яворівчани вшановують День міста. Традиційно свято розпочинається зі святкової Літургії в церкві Юрія. Щорічно гарний настрій жителям міста дарує святковий концерт, в якому беруть участь найкращі дорослі та дитячі колективи Яворівщини. У місті проводиться багато інших заходів, зокрема: презентація вернісажу картин, “козацькі забави” та футбольні матчі, виставка-продаж Яворівської забавки.
Щорічно, у ніч з 6-го на 7-ме липня, під відкритими небом яворівчани відтворюють давні звичаї святкування Івана Купала: стрибають через купальське вогнище, співають народні пісні, дівчата плетуть віночки.
У серпні в Яворові відбувається обласна виставка-ярмарок “Медовий Спас”, на яку приїжджають справжні майстри бджільництва з усіх куточків нашої області. Проводяться майстер-класи із виготовлення різних смаколиків та ласощів із меду.
Молодь Яворова часто організовує різноманітні тематичні вечірки. Найграндіознішими були ретро-вечірка та осучаснені яворівським колоритом “Українські вечорниці”. Такі заходи організовуються для того, щоб люди різного віку могли гарно відпочити, розважившись у старому стилі, але по-новому.
Щорічно у червні проводиться спортивно-розважальне свято “Козацькі забави”. Вже три роки поспіль навесні проходить Розточанський міжнародний марафон Яворів (Україна) – Любачів (Республіка Польща), в якому беруть участь понад 100 учасників.
7. Економічний потенціал міста
Промисловість
У Яворові розвинуті деревообробна, харчова, хімічна і меблева промисловість. Основними підприємствами міста є:
ТзОВ “Снєжка – Україна” – спільне українсько-польське лакофарбове підприємство, спеціалізується на виготовленні водоемульсійних фарб, акрилових емалей, шпаклювальних мас, захисних та закріплюючо-грунтуючих засобах, клеях. При виготовленні виробів використовується високоякісна європейська сировина та прогресивні технології. Вся продукція заводу є екологічно чистою, безпечною для здоров’я людини та довкілля.
ТзОВ “Металопластмас” – підприємство створене 1970 року на базі комбінату, було єдиним у колишньому Радянському Союзі підприємством з виробництва кроненкоркiв. Територія заводу – 5,1 га. Виробничі площі – 5,4 тис. м2. Підприємство займається виробництвом тари, труб та профілів з пластмас.
ТОВ “Кен-Пак Яворів” – підрозділ компанії “Сan-Pack Metal Closures” (Польща), яка спеціалізується на виготовленні металевої тари і входить до трійки світових лідерів у цій галузі. Предметом діяльності ТОВ “Кен-Пак Яворів” є виробництво кроненпробок для пивобезалкогольної продукції та виробництво поліетиленової плівки.
ТОВ “УКР-ПАК” – з 1996 року працює на ринку виробництва технологічного обладнання (лінії розливу газованих і негазованих напоїв, розлив олії, оцту, слабоалкогольних, алкогольних напоїв, пива, квасу, соковмісних напоїв, молочної та кисломолочної продукції, нехарчових рідин та ін.).
ТзОВ “Прушинські Україна” – український виробник фасадних і покрівельних матеріалів з тонколистової сталі з покриттям, входить до складу польської промислової групи Pruszynski – найбільшого виробника металочерепиці та профнастилу на польському ринку.
ТзОВ “Явіпарк” – будівельні вироби з деревини.
ВАТ “Яворiвський хлiбозавод” – основною продукцією є хліб та хлiбобулочнi вироби. Завод випускає хліб пшеничний вищого, першого ґатунку, хліб пшенично-житнiй. Основними джерелами збуту продукції у товаристві є продуктові магазини у м. Яворовi та районі, дрібні підприємці.
Торгівля
Ринкова торгівля відіграє важливе значення у житті прикордонного містечка, адже дуже часто влаштовуються міжнародні та місцеві сільськогосподарські ярмарки. У місті офіційно працює три промислові ринки, два продуктові супермаркети, є велика мережа хлібобулочних магазинів.
Послуги
На території міста знаходиться 3 автозаправні станції, 5 станцій технічного обслуговування, 3 підприємства готельного господарства, 15 підприємств ресторанного господарства, 7 промислових підприємств, 90 приватних підприємств. Мешканці мають можливість користуватися міським транспортом, діє мережа таксі. Проведено високошвидкісний, безлімітний Інтернет від “Yavoriv Net”, “Укртелеком”, “Байт” на основі волокнистого кабелю. В Яворові працює 5 різних відділень банків: “Приватбанк”, “Кредобанк”, “Ощадбанк”, “Укрексімбанк”, “Райффайзен Банк Аваль”. На території міста розташовано 6 перукарень, 10 аптечних пунктів, 3 ательє. Діють рекламні послуги.
Інституції з бізнес-довкілля
У Яворові працює Агенція Місцевого Економічного Розвитку Яворівщини – організація, що заснована в рамках Програми Транскордонного Співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2007–2013. Цілями діяльності Агенції є сприяння економічному розвитку Яворівського району, просування інвестиційних ділянок серед потенційних інвесторів, а також підтримка створення і розвитку підприємств у прикордонних районах, сприяння зайнятості і самозайнятості населення.
8. Інвестиційні стимули
Інвестиційні стимули
- Звільнення від ПДВ при ввезенні обладнання та комплектуючих.
- Спрощена процедура підключення до інфраструктурної мережі та комунікацій.
- Звільнення від місцевих податків на розвиток інфраструктури.
- Можливість використання супутньої мережі індустріального парку (офіси, заклади харчування, логістична інфраструктура, тощо).
- Отримання консультаційної підтримки з боку Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини при організації бізнесу.
- Можливість проводити митні процедури безпосередньо на виробництві.
- Знижки на встановлення реклами.
- Коректування руху міського транспорту задля сприяння інвестору.