Хотин


1. Основні дані про місто

Коротка характеристика

Coat_of_arms_of_Khotyn
Місто Хотин – районний центр у східній частині Чернівецької області в Північній Бесарабії. Межує з Заставнівським, Новоселицьким, Кельменецьким районами Чернівецької області, Тернопільською і Хмельницькою областями.

Площа міста – 20,39 км².

Чисельність населення – 10 тис. осіб.

Місто має давню й багату історію, воно споконвіку було бажаним місцем для проживання. Навіть сама назва міста – Хотин – означає «бажаний», «жаданий».

Територія міста пролягає в межах Хотинської височини на висоті 200-250 м над рівнем моря. Вона характеризується полого – хвилястим, долинно – балковим рельєфом. Клімат міста помірно-континентальний з вологою, часто нестійкою зимою і теплим літом, з великою кількістю похмурих днів. Середньорічна кількість опадів становить 552-690 мм, число днів в році з опадами приблизно – 140-180.

Завдяки вигідному стратегічному розміщенню, Хотин відіграв значну роль в історії України, Молдови, Польщі, Туреччини та Російської імперії. Спочатку це була невелика, збудована східними слов’янами на місці давнього поселення дерев’яна фортеця, яка захищала їх від численних завойовників. Поряд з нею і одночасно існувало неукріплене селище.

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця

Перебуваючи на прикордонні різних держав, Хотин часто переходив із рук в руки. З містом пов’язана доля багатьох відомих постатей серед яких: молдавські господарі, українські гетьмани і кошові отамани, польські королі, російські і турецькі полководці, релігійні і культурні діячі, поети, вчені, мандрівники. Упродовж багатьох століть Хотин був ареною численних військових конфліктів і визначних битв світових імперій. В XVII ст. тут відбулись Хотинська війна 1621 року і Хотинська битва 1673 року. У XVIII ст. край став полем битв чотирьох російсько-турецьких війн.

Завдяки міцній твердині і вигідному розташуванню Хотин став центром розвитку ремесел і торгівлі, які сприяли розквіту культури та економіки міста.

Сьогодні Хотин – одне з найбільших міст Чернівецької області, важливий промисловий, туристичний і культурний центр Буковини з тисячолітньою історією розвитку і становлення.
Сучасний економічний потенціал міста представляють 173 юридичні особи, де залучено майже 4 тис. працівників та 1,0 тис. осіб само зайняті власним бізнесом. Основними галузями є переробна промисловість, сільське господарство, торгово-посередницька діяльність та сфера послуг.

Чисельність постійного населення міста становить 10 тисяч чоловік. Середній вік населення складає 39 років, в тому числі чоловіків – 36 та жінок – 42 роки. У Хотині зареєстровано 6,4 тис. осіб працездатного віку. Офіційний рівень безробіття у місті–2,9 %. Середньомісячна заробітна плата – 2286 грн. Місто є самодостатнім на 50%.

Генеральний план/плани розвитку

Місто має розроблений та затверджений генеральний план забудови. Житловий фонд Хотина складає 24 тис. м2 загальної площі житла. Забезпеченість населення житлом – 24,4 м2 на одного мешканця, що є одним із найвищих серед міст регіону.

2. Доступність інфраструктури у місті


Водопровідна і каналізаційна мережі

Водопровідна мережа

Водопровідна мережа

Послуги з водопостачання надаються комунальним підприємством «Хотинтепломережа». Постачання води у місто здійснюється по водопровідному колектору, який збудовано 1983 року. Протяжність мережі 67 км. Потужність обладнання 12,5 тис. м3 на добу. Водопостачанням охоплено 80% населення. На даний момент проводяться роботи з реконструкції системи водопостачання міста шляхом заміни аварійних частин водогону.

На території міста функціонує каналізаційний колектор та каналізаційні очисні споруди. Протяжність каналізаційного колектора становить 67 км. Послугами користується 30% населення (багатоповерхова зона). Крім того, для очистки каналізаційних вод використовуються очисні споруди для покращення роботи яких здійснено часткову заміну каналізаційного колектора, проведено ремонт системи фільтрації та очищення каналізаційних стоків та ін.

Електроенергетична і газова мережі

Електромережа

Електромережа

Місто на 100% охоплено електричною мережею Послуги надаються Хотинським РЕМ ПАК ЕК «Чернівціобленерго».

Газова мережа

Газова мережа

Місто газифіковане. Послуги надаються ПАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз» Хотинського управління газового господарства.

Телекомунікації

На території міста працюють усі національні оператори мобільного зв’язку: МТС, Київстар, Life. Послуги INTERNET надаються компаніями Укртелеком та LANGATE.

3. Транспортна доступність


Розташування

Розташування міста

Розташування міста

Місто розташоване на перехресті шляхів трьох областей: Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької. Протяжність міських комунальних доріг становить 96, км, в тому числі 60,0 км з твердим покриттям та 36,0 км гравійних доріг. Хотин має добре автомобільне сполучення з сільськими населеними пунктами Хотинського району обласним центром та сусіднім регіоном – Хмельницькою областю.

Перевезення пасажирів по місту Хотин здійснюють маршрутні радіо-таксі. Проїзд коштує 20–50 грн. по місту та значно дорожче за місто.

  • Відстань до Києва – 450 км, тривалість проїзду 7 год.
  • Відстань до обласного центру – м. Чернівці становить 70 км, тривалість проїзду 1 год.
  • Відстань до м.Кам’янець-Подільський – 30 км найближча залізнична станція.
  • Відстань до кордону з Республікою Молдова (міжнародного пункт пропуску «Мамалига») – 30 км.
  • Відстань до кордону з Румунією «Порубне» – 90 км.

Автомобільне сполучення

Через місто проходить міжнародна автомагістраль Е – 85 «Порубне – Васьковичі», що з’єднує місто з Центральною та Південною Європою. Слід пам’ятати, що в Україні правосторонній автомобільний рух. Максимальна швидкість у населених пунктах не перевищує 60 км/год., а за їх межами – 90 км/год., на автомагістралях – 130 км/год. Допустимий вміст алкоголю в крові – 0,0%. Ціни на бензин 95 на АЗС України коливаються в межах 1,0 € за літр.

Авіаційне і залізничне сполучення

Відстань до аеропорту у м. Чернівцях складає 70 км проїзду автомобільною дорогою тривалістю 1 год.

До найближчої вантажно-пасажирської залізничної станції м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області – 30 км, проїзд автомобільним транспортом тривалістю 0,5 год.

4. Контактні дані


Хотинська міська рада

вул. Незалежності, 52, м. Хотин, 60000, Чернівецька обл.
тел. (03731)2-16-54; 2-12-61/ 2-28-36,
e-mail: Hoti_amu@mail.ru
http://gromady.cv.ua/ht/rada/241

Контактна особа:

Сторчак Володимир – перший заступник міського голови,
Моб. тел. +38 050 780 47 47, +38 098 05 444 01
e-mail: khotinua@mail.ru

5. Ресторанно-готельна база

Готелі

Готель «Фортеця»,
вул. О.Кобилянської 1,
тел. (03731) 2-40-77

Готель «Олімп» на базі Хотинського дитячо-юнацького фізкультурно-спортивного комплексу,
вул. Олімпійська 75,
тел. (03731) 2-13-61

Готель «Хотин»,
вул. Олімпійська68-а,
тел. (03731) 2-24-70, 2-18-10

Мотель «Околиця»,
об’їзна дорога м. Хотин,
моб. 067 37 24 263

Заклади громадського харчування

  • Кафе «Дністер»
  • Кафе «Україночка»
  • Бар «Смак»
  • Піцерія «Тропіканка»
  • Ресторан-бар «Хотин»
  • Кафе «Околиця», об’їзна дорога м.Хотин, моб. (067) 37 24 263

6. Соціально-культурна база


Спортивні об’єкти

В місті є 15 спортивних споруд, із них 4 спортивні зали та 5 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням.

Здоров’я та соціальна опіка

Хотинська центральна районна лікарня створена 1957 року. До складу лікарні входить поліклініка, яка приймає 465 пацієнтів за зміну та стаціонар на 215 ліжок, 6 сільських дільничних лікарень, 10 лікарських амбулаторій, 24 фельдшерсько-акушерські пункти.

Нині в колективі працює 1013 спеціалістів, з них 165 – лікарі, 483 – працівники середнього медичного персоналу і 365 працівників молодшого та іншого персоналу, які забезпечують 72-тисячному населенню Хотинського району доступність медичної допомоги на всіх рівнях. Медична допомога в районній лікарні організована цілодобово: на чергуванні перебувають лікарська та дві фельдшерські бригади швидкої медичної допомоги, лікар-хірург, лікар-акушер-гінеколог, лікар-анестезіолог, лаборант-біохімік. Для надання спеціалізованої допомоги залучаються ургентні спеціалісти: педіатри, інфекціоністи, травматологи, невропатологи.

Щоб бути енергонезалежними, на території лікарні побудовано та введено в експлуатацію сучасну автономну газову котельню. Лікувальний заклад забезпечено новою діагностичною та лікувальною апаратурою: гастродуоденофіброскопом, сучасними електрокардіографами, наркозо-дихальною апаратурою, фетальним кардіомонітором, кювезами, сучасною комп’ютерною технікою, медичним інструментарієм.

Освіта

На території міста розташовано:

Шість загальноосвітніх закладів, з них 1 початкова, 3 середні школи, 1 навчально-виховний комплекс та дошкільний навчальний заклад «Сонечко», в яких навчаються 1250 учнів та 516 дітей дошкільного віку.

Один професійний заклад освіти – Хотинський сільськогосподарський технікум Подільського державного аграрно-технічного університету, де навчається – 320 студентів за спеціальностями: бухгалтерський облік; експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва; виробництво і переробки продукції рослинництва; правознавство.

Найближчі вищі навчальні заклади знаходяться в:

– м. Каменець-Подільськ Хмельницької області – 25 км

Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Напрямки навчання:

  • Біологія і екологія
  • Географія і геологія
  • Журналістика і видавнича справа
  • Інформатика і комп’ютерні технології
  • Історія
  • Математика
  • Психологія і педагогіка
  • Фізика
  • Фізкультура і спорт
  • Філологія i іноземні мови
  • Економіка, менеджмент, маркетинг

Подільський державний аграрно-технічний університет

Напрямки навчання

  • Медицина і ветеринарія
  • Харчова промисловість і біотехнологія
  • Сільське, лісове і рибне господарство
  • Економіка, менеджмент, маркетинг
  • Енергетика

– м.Чернівці – 70 км

Буковинський державний медичний університет

Напрямки навчання : медицина і ветеринарія

Буковинський державний фінансово-економічний університет

Напрямки навчання: Економіка, менеджмент, маркетинг

Буковинський університет

Напрямки навчання:

  • Інформатика і комп’ютерні технології
  • Економіка, менеджмент, маркетинг
  • Юриспруденція і правознавство

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Напрямки навчання:

  • Біологія і екологія
  • Географія і геологія
  • Історія
  • Математика
  • Фізика
  • Філологія i іноземні мови
  • Філософія i релігія
  • Хімія
  • Економіка, менеджмент, маркетинг
  • Юриспруденція і правознавство

Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету

Напрямки навчання: Економіка, менеджмент, маркетинг

Інституції культури

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця

У Хотині є понад 20 пам’яток історії, які перебувають у державному реєстрі. Перлиною міста є всесвітньовідома Хотинська фортеця – це пам’ятка історії, культури та архітектури XIII-XIX ст., і є безцінна спадщина для багатьох народів. Враховуючи давню історію і багаті традиції міста, 12 жовтня 2000 року постановою Кабінету Міністрів України створено Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», який визнано одним із семи чудес України у 2007 та 2011 роках.

Церква Олександра Невського

Церква Олександра Невського

Найдавнішими з культових споруд у Хотині є церква Олександра Невського, що знаходиться на території фортеці та Свято-Миколаївська церква на вул. Кутузова, що належить до рідкісних храмів і своїм походженням сягає традиції Афонського центру християнських монастирів.

Адміністративний будинок національного природного парку "Хотинський"

Адміністративний будинок національного природного парку “Хотинський”

Цікавим для туристів є історико-краєзнавчий музей (колишня споруда притчу, 1868) розташований на території Хотинського міського парку. Поруч з музеєм знаходиться Святопокровська церква (1868). Не менш цікаві архітектурні споруди Хотина — колишній театр (нині банк), колишній палац Шабельмана (сьогодні райвідділ міліції) та багато інших.
У місті працює Будинок дітей та учнівської молоді на вул. Незалежності 42.
Щороку місто відвідує близько 100,0 тис. туристів.

Події

Травень

Міжнародний історичний фестиваль «Середньовічний Хотин»

Лицарський турнір

Лицарський турнір

Тут можна пожити в справжньому середньовічному таборі, спробувати страв, популярних в XIII-XV століттях, насолодитися грою флейти, гуслів та волинки, стати очевидцем лицарських кінних та піших турнірів, масштабних фортифікаційних облог та змагань кращих лучників України та країн близького зарубіжжя.
Місце проведення: територія Хотинської фортеці

Міжнародний фестиваль „Хотинський піснецвіт”

Пісенний фестиваль, в якому беруть участь молоді виконавці з України та із закордону.
Місце проведення: Будинок народної творчості та дозвілля.

Жовтень

День міста

Урочисті, масові гуляння, спортивні змагання.
Місце проведення: Територія міста.

Грудень

Міжнародний турнір з міні-футболу на приз першого космонавта незалежної України Л.Каденюка

Змагаються команди України, Румунії, Молдови.
Місце проведення: Фізкультурно-оздоровчий комплекс м. Хотин.

7. Економічний потенціал міста


Промисловість

Основними бюджетоутворюючими підприємствами міста є:

  • ТОВ «Металотарний завод» – виробництво металевої тари і упаковки;
  • ПАТ «Калібр» – виробництво трипільних виробів;
  • КП «Цегельник» – виробництво цегли;
  • ДП «Хотинське лісове господарство» – лісозаготівля та переробка деревини;
  • ТОВ «СО’ОК» – виробництво яблучного концентрату;
  • ТОВ «Буковинська агропромислова компанія» – заготівля м’яса;
  • Районна друкарня – виробництво поліграфічної продукції
  • 5 фермерських господарств по вирощуванню сільськогосподарської продукції.

У місті приділяється значна увага питанням удосконалення та формування механізмів, які сприятимуть поліпшенню інвестиційного клімату в районі та регулюватимуть інвестиційну діяльність на основі балансу інтересів інвестора та інтересів громади.

Обсяг прямих іноземних інвестицій станом на 01.10.2014 року складає 1,2 млн.дол.США, або 1,6% від обсягу залучених інвестицій в регіон. Іноземні інвестиції вкладено 2 інвесторами у виробництво фруктових та овочевих соків, а також виробництво металевої продукції.

Залучення європейських фінансових ресурсів у соціально-економічний розвиток міста здійснюється шляхом участі у програмах транскордонного співробітництва Європейського Союзу.

В рамках спільної операційної програми «Україна-Румунія» у місті реалізується проект «Середньовічні перлини: фортеці Хотин, Сороки, Сучава». Загальний бюджет проекту складає 739,6 тис.євро.

Торгівля

У місті працюють 19 магазинів споживчої кооперації, 12 закладів громадського харчування, близько 20 магазинів та 10 кафе-барів, які перебувають у приватній власності. У колишній будівлі універмагу функціонує критий ринок.

Послуги

До послуг мешканців та гостей міста будинок народної творчості та дозвілля, 2 бібліотеки, 4 готелі на 205 місць, 15 спортивних споруд, із них 4 спортивні зали та 5 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням.

У сфері побутового обслуговування діє мале колективне підприємство «Хотинчанка».

Інституції з бізнес-довкілля

Створення умов для ведення та обслуговування бізнесу в місті забезпечують 7 відділень банків, 1 кредитна спілка, 4 страхових компанії, 1 будівельна компанія, 2 туристичних компаній.

З метою максимального спрощення дозвільних процедур для інвесторів створено Центр надання адміністративних послуг.

У місті здійснено інвентаризацію вільних приміщень, визначено пріоритетні земельні ділянки, що можуть бути запропоновані інвесторам для реалізації проектів, а також підготовлено інформацію щодо умов надання їх в оренду чи продаж.

8. Інвестиційні стимули


Інвестиційні стимули

  • Індивідуальне супроводження інвестора;
  • Сприяння в отриманні земельної ділянки для розміщення потужностей;
  • Сприяння у підборі працівників
  • Дотаційні робочі місця;
  • Часткова компенсація відсотків на кредити, отримані у вітчизняних банках;
  • Спрощена процедура розмитнення технологічного обладнання.

Інвестиційні майданчики на карті