1. Основні дані про місто
Коротка характеристика
Славута – місто обласного значення, адміністративний центр Славутського району на півночі Хмельницької області. Місто розташоване на Волино-Подільській височині Українського Полісся, на берегах річки Горинь та її притоки Утка.
Площа міста – 22 км².
Чисельність населення – 36 тис. осіб.
Славута – економічно розвинутий, інвестиційно привабливий центр півночі Хмельниччини з потужною промисловістю та інфраструктурою, місто з унікальними природними ресурсами, яке славиться працьовитими людьми, значним виробничим потенціалом та відкрите до плідної і взаємовигідної співпраці з партнерами. Місто впевнено наближається до свого 400-ліття.
Сучасна Славута – це:
- привабливе місце для розміщення капіталу та нових інвестицій;
- простір для реалізації творчих та підприємницьких ідей;
- гарантія вдалого бізнесу, а також досконале місце для щоденного життя.
У незалежній Україні місто розвивається як промисловий осередок, як край героїчних і трудових традицій його мешканців, як мальовничий культурний і духовний куточок Волині, що має цікаву історію.
1633 року місту було даровано Магдебурзьке право. Лісові і водні багатства краю спонукали польських князів Сангушків ще у ХVIII столітті перенести до Славути свою резиденцію і заснувати багато промислових виробництв. Вдале економічне розташування міста привело до швидкого зростання населення, розвитку ремісництва і торгівлі.
Завдяки старанням славутчан ефективно розвиваються усі галузі економічної діяльності. В Славутському та сусідніх районах наявний значний резерв трудових ресурсів. Основними пріоритетними напрямками розвитку міста визначено: залучення інвестицій, розвиток людських ресурсів та розвиток бізнесу. Однією з переваг є наявність площ земельних ділянок вільних від забудови.
Питома вага м. Славута в економіці Хмельницької області за показником реалізації промислової продукції становить 5,6%. Частка в загальних обсягах зовнішньої торгівлі області: експорт – 16,0%, імпорт – 4,3%.
Генеральний план/плани розвитку
На сьогодні Славутською міською радою затверджені основні програми, які сприяють її плановому розвитку:
- Стратегічний план економічного розвитку м. Славута,
- Генеральний план забудови,
- аерофотозйомка міста.
2. Доступність інфраструктури у місті
Водопровідна і каналізаційна мережі
Загальна довжина трубопроводів у системі водопостачання міста становить приблизно 132 км, з них магістральних водогонів – 4,4 км, розподільчої мережі – 127,6 км. Матеріал труб в мережі – чавун, сталь, ПЕ, азбестоцемент. Для системи водопостачання характерним є високе питоме енергоспоживання (по звітності – 1,228 квт-год./м3). Середня аварійність водопровідних мереж не перевищує середню по Україні (200 аварій на 100 км за рік), при цьому аварійність сталевих водопроводів перевищує середню по місту більше ніж у 2 рази. Усі підземні прісні води добуваються із свердловин з глибини 75–150 м. Системою централізованої каналізації охоплено до 70% загальної площі міста. Каналізаційна мережа включає 7 каналізаційних насосних станцій (КНС) і головну каналізаційну насосну станцію (ГКНС). Навантаження на ГКНС становить від 5 до 10 тис. м3 на добу.
Навантаження на перекачку стоків: КНС №1-3 – 60%, КНС №4-7 – 40%.
Загальна протяжність каналізаційних мереж – 75,5 км, з них самопливних колекторів – 62,55 км, напірних трубопроводів – 8,45 км. Загальна пропускна спроможність системи каналізації та каналізаційних очисних споруд становить 10 тис.м3/добу. Розподіл каналізаційних мереж за матеріалами становить:
- стальних труб – 1,5%;
- чавунних – 20,1%;
- керамічних труб – 24,6%;
- залізобетонних – 23,9%;
- азбестоцементних – 20,9%;
- ПВХ – 9%.
Дуже низький відсоток (3%) аварійних каналізаційних мереж.
Електроенергетична і газова мережі
Місто Славута отримує електроенергію від двох трансформаторних підстанцій: підстанції ПС-110/35/10 кВ «Славута» та ПС-35/10 кВ «Тяга». Постачання електроенергії за регульованим тарифом здійснює Славутський район електричних мереж ПАТ «Хмельницькобленерго» по електричних мережах загальною протяжністю 195,81 км, з них:
- повітряні лінії 10 кВ – 48,8 км;
- кабельні лінії 10 кВ – 33,7 км;
- повітряні лінії 0,4 кВ – 85,4 км;
- кабельні лінії 0,4 кВ – 27,8 км.
Загалом по місту налічується 71 тягова підстанція.
Газопостачання міста здійснюється через головний газорегуляторний пункт «Славута», який знаходиться на території міста. Безперебійне та безаварійне газопостачання здійснює Славутське управління з експлуатації газового господарства ПАТ „Хмельницькгаз” по розподільчих газопроводах високого, середнього та низького тиску. Загалом в місті газифіковано 215 багатоповерхових житлових будинків та 4155 будинків приватної власності по підземних вуличних газопроводах загальною протяжністю 130,1 км. Обслуговується понад 34 тис. одиниць газового обладнання, яким користується понад 16 тис. абонентів.
Телекомунікації
В місті працює телефонний дротовий зв’язок. Діють такі оператори мобільного 3G зв’язку: «Укртелеком», «Інтертелеком», «Київстар», «МТС», «Life».
В Славуті функціонує 5 провайдерів, які забезпечують доступ до широкосмугового Інтернету до 100 Мбіт/сек: «Київстар», «X-City», ПП «Орєхов», «ДомТелеком», «Укртелеком».
Ефірне телевізійне мовлення в аналоговому форматі здійснює телерадіокомпанія «Контакт-Славута». В місті є доступ до ефірного цифрого телебачення формату T2.
3. Транспортна доступність
Розташування
Відстані автомобільними шляхами:
- до м. Київ – 314 км;
- до обласного центру м. Хмельницький – 118 км.
Відстані до обласних центрів сусідніх областей:
- м. Рівне – 74 км;
- м. Тернопіль – 180 км;
- м. Житомир – 155 км;
- м. Вінниця – 204 км;
- м. Чернівці – 310 км.
Відстані до найближчих пунктів перетину кордону:
польсько – український кордон
- м. Рава-Руська (Львівська обл.) – 307 км;
білорусько-український кордон
- с. Самари (Волинська обл.) – 322 км;
словацько-український кордон / угорсько-український кордон
- м. Чоп (Закарпатська обл.) – 546 км.
Автомобільне сполучення
Через Славуту з північного-заходу на південний-схід пролягає автошлях регіонального значення Р05 Городище–Старокостянтинів, що проходить територією Рівненської і Хмельницької областей.
Авіаційне і залізничне сполучення
Відстані до аеропортів:
- міжнародний аеропорт «Львів» ім. Д. Галицького (м. Львів) – 280 км через автошлях Е40/М06;
- міжнародний аеропорт «Київ» (м. Київ (Жуляни)) – 313 км через автошлях Е40;
- міжнародний аеропорт «Бориспіль» (м. Бориспіль, Київська обл.) – 347 км через автошлях Е40/М06.
4. Контактні дані
Славутська міська рада
вул. Соборності, 7 м. Славута, Хмельницька область, 30000
Тел.: (03842) 7-17-25, (03842) 2-13-59
e-mail: sl_mvk@ukr.net
http://www.slavuta-mvk.info
Міський голова – Василь Богданович Сидор
Інвестиційна політика
Дарчик Галина Дмитрівна – начальник управління економічного розвитку,
Тел.: (03842)7-17-25
Холод Іванна Романівна – начальник відділу підтримки муніципальних ініціатив, інвестицій та міжнародних зв’язків,
моб.(098)81 25 605,
e-mail: ivanna.levchuk@gmail.com
5. Ресторанно-готельна база
Готелі
«Славутчанка»
вул.Козацька, 2,
тел. (03842) 7-02-08
«Ковчег»
(на трасі Славута–Нетішин),
тел. 067-299-41-21- рецепція
«Челентано»
вул. Я. Мудрого, 3,
тел. (03842) 2-64-46
Об’єкти громадського харчування
6. Соціально-культурна база
Спортивні об’єкти
Галузь фізичної культури та спорту міста представляють Славутська дитячо-юнацька спортивна школа (ДЮСШ), Центр фізичного здоров’я населення (ЦФЗН) «Спорт для всіх», міські футбольні команди. ДЮСШ має власний спортивний комплекс, до якого входять зал боротьби, легкоатлетичний та ігровий зали, а також побудований за сучасними стандартами стадіон на 3 202 місця. На базі спортивної школи щороку проводяться різноманітні змагання, зокрема, найбільш відомими є міська спартакіада школярів та обласні зональні змагання з футболу.
У місті діє ЦФЗН «Спорт для всіх», метою якого є створення сприятливих умов для реалізації права громадян на заняття фізичною культурою та спортом, задоволення їх потреб в оздоровчих послугах за місцем проживання та в місцях масового відпочинку населення.
Місто має дві футбольні команди, які успішно представляють Славуту на обласних та Всеукраїнських змаганнях.
Спортивна база міста налічує 130 споруд. Тут функціонують 1 стадіон, 11 спортивних залів, 83 спортивні майданчики, 3 фізкультурно-оздоровчі центри, 12 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням, 1 кінноспортивна база, 8 інших спортивних споруд. Наявні спортивні споруди ремонтуються та модернізуються, щорічно встановлюються нові спортивні майданчики.
Учні спортивної школи мають можливість займатись на базах ЗОШ №1, ЗОШ №4, НВК гімназії №5, НВК ліцею «Успіх» та клубу «Золота ракетка» з настільного тенісу Славутського ЖКО.
Здоров’я та соціальна опіка
Медичне обслуговування у Славуті здійснює Центральна районна лікарня, у складі якої працює 9 спеціалізованих відділень на 305 ліжко-місць, поліклініка, жіноча і дитяча консультації, клінічна і бактеріологічна лабораторії, стоматологія. При поліклініці працює денний стаціонар на 60 ліжок, в т.ч. 5 дитячих.
2013 р. створено комунальний заклад «Славутський центр первинної медико-санітарної допомоги».
Апробовано концепцію сімейної медицини шляхом створення амбулаторії у віддаленому мікрорайоні міста – «Південному». В поліклініці працює 7 лікарів загальної практики – сімейної медицини, вони обслуговують – 12 698 жителів, в тому числі 1965 дітей у віці від 7 років. Медичний персонал постійно працює над запровадженням нових методик профілактики, діагностики і лікування пацієнтів. Насамперед, це використання сучасних лікарських засобів, запровадження нових методів лабораторної діагностики і оперативних втручань. Велика увага приділяється модернізації матеріально-технічної бази лікарні.
В напрямі соціального захисту громадян працюють такі соціальні служби міста, як Управління праці та соціального захисту населення, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Територіальний центр соціального обслуговування.
Освіта
У місті функціонує 8 дошкільних навчальних закладів комбінованого типу, 2 структурних підрозділи в НВО «Дошкільний заклад – початкова школа І ст.» та НВО №2 «Дошкільний заклад – початкова школа І ст.». У них виховується 1720 дітей. Це 100 % охоплення дошкільною освітою дітей віком від 3 до 6 років. Збільшенню охоплення дітей дошкільною освітою сприяло функціонування Центру раннього розвитку дитини «Дивосвіт» та розширення мережі його послуг, збільшення кількості місць для дітей, дієвість соціального патронату. Продовжує розширюватись мережа освітніх послуг, які надаються дітям ДНЗ, удосконалюється мережа профільних груп, груп спеціального призначення для дітей з особливими освітніми потребами. До послуг дітей в ДНЗ – 106 гуртків та студій різних напрямків, якими охоплено 1640 дошкільників. Функціонують профільні групи в ДНЗ № 2,3,4,6,7,9. Більшого поширення набуває робота консультативних пунктів для батьків на базі ДНЗ № 7,2,9.
Для забезпечення доступності і безоплатності загальної середньої освіти функціонує 10 загальноосвітніх навчальних закладів, підпорядкованих управлінню освіти. В них навчається 3860 учнів (159 класів).
Для задоволення потреб у розвитку творчих здібностей дітей у місті функціонує 5 позашкільних закладів, у яких задіяно 2943 вихованці (76,2%). Діяльність позашкільних закладів спрямована на організацію змістовного дозвілля учнів у поєднанні з активною участю в організації проведення загальноміських масових заходів, творчими поїздками та організацією літнього оздоровлення та відпочинку дітей.
У місті діє система нагородження стипендіями від міського голови учнів, які беруть активну участь у житті міста.
В місті працює професійно-технічний навчальний заклад, який готує кваліфікованих спеціалістів з робітничих професій.
Вищу освіту випускники шкіл міста здобувають переважно в навчальних закладах Хмельницької, Рівненської, Тернопільської, Львівської, Київської областей, що здійснюють підготовку конкурентних фахівців для багатьох галузей.
Інституції культури
Мережу закладів культури міста складають міський Палац культури, Дитяча школа мистецтв, Будинок дитячої творчості, Державний історичний музей, міська бібліотека для дорослих та дітей, спорткомплекс, стадіон, будинок культури ПрАТ «Будфарфор», Центр культури та дозвілля, до складу якого входять два структурні підрозділи – кінотеатр ім. Т.Г. Шевченка та Парк культури і відпочинку ім. Ф. Михайлова, функціонує муніципальний духовий оркестр.
При міському Палаці культури здійснюють свою діяльність хор ветеранів війни та праці, студії естрадного співу «Феєрверк», «Бревіс», дитячий вокальний ансамбль «Сувенір», студія вокального співу «Моно-артист», ансамбль народної пісні «Сусіди», хореографічна студія «Тріумф», ансамблі стилізованого народного, естрадного, сучасного танцю, театральний та дитячий драматичний колективи.
У Дитячій школі мистецтв функціонують музичне та художнє відділення, клас хореографії. Вихованці школи неодноразово ставали переможцями обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів.
Міська бібліотека для дорослих та дітей з метою популяризації кращих надбань художнього слова проводить низку заходів: літературно-музичні композиції, літературні години, уроки історії та краєзнавства.
Події
Впродовж 2014 року в місті проведено:
- I міський відкритий фестиваль різдвяної пісні «Запали зірку»;
- міський фестиваль хореографічних колективів;
- огляд-конкурс хорових колективів закладів освіти;
- фестиваль «Молодь за здоровий спосіб життя»;
- відкритий міський фестиваль народної творчості «Музичні барви Славути»;
- літературний фестиваль серед школярів «Кобзарики»;
- відкритий чемпіонат України з судномодельного спорту.
Щорічно до Дня міста організовують святковий ярмарок «Дари Поділля і Полісся», де реалізують продукцію підприємств, сільськогосподарських виробників, а також виробів народних умільців.
Велику увагу вивченню та популяризації історико-культурних традицій українського народу приділяють члени Славутської паланки Міжнародної громадської організації «Козацтво Запорозьке», яку очолює міський голова Василь Сидор. За роки існування цієї організації проведено багато козацьких кінних походів славетними історичними містами Волинського та Подільського краю.
З 2010 року при Палаці культури щорічно проводиться Бал – захід, ініціатором якого виступає міський голова, а учасниками є інтелігенція, еліта міста та запрошені високоповажні гості.
З 2007 року футбольна команда МФК «Славута» виступає в Чемпіонаті Хмельницької області та України. Проходить спартакіада серед підприємств, установ, організацій (змагалися 12 команд), серед шкіл міста, а також чемпіонати з олімпійських та неолімпійських видів спорту. Влітку 2012 року у Славуті проходив IV-й тур Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів України «Козацький гарт», метою якого було формування здорового способу життя, підвищення соціальної активності і зміцнення здоров’я учнівської молоді, поліпшення національно-патріотичного виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів, відродження національних традицій та культурної спадщини українського народу.
7. Економічний потенціал міста
Промисловість
На сьогодні у місті діє 128 підприємств (18 середніх, 110 малих підприємств).
ПАТ «Славутський комбінат «Будфарфор» – один із найбільших в країнах Східної Європи та СНД виробник санітарної кераміки та санітарно-технічних виробів.
ТОВ «Аква-Родос» – провідний виробник в галузі меблевої індустрії в Україні. Використання високотехнологічного та інноваційного обладнання європейських виробників, кваліфікованої праці співробітників та налагодженої системи контролю якості (ISO 9001), забезпечує виробництво першокласних меблів для дому.
ТОВ «Сансервіс» спеціалізується на виробництві меблів для ванних кімнат. За роки своєї діяльності підприємством встановлені тісні партнерські стосунки з мережами будівельних гіпермаркетів, оптовими базами, торговельними точками по всій Україні.
ТОВ «Ювента» здійснює сучасне виробництво меблів для ванних кімнат, що відповідає усім світовим вимогам щодо якості і безпеки.
ПАТ «Горинь» виробляє швейні вироби: комбінезони, напівкомбінезони, куртки, жакети. Продукція підприємства постачається до Бельгії.
За обсягами переробки та виробничими потужностями ТДВ «Славутський цикорієсушильний завод» є найбільшим переробником цикорію у Східній Європі.
ПрАТ «Славутський хлібозавод» випускає 65 видів хлібобулочних виробів, 60 видів кондитерських виробів, 8 найменувань макаронних виробів.
ПрАТ «Славутський пивзавод» для виробництва більше 10-ти найменувань пива використовує високоякісну сировину, яка в поєднанні з розробленою рецептурою, дозволяє отримувати особливі сорти пива, які завоювали визнання споживача.
ТДВ «Славутський ремонтно-механічний завод» має багаторічний досвід у виготовленні нестандартизованого обладнання для виробництва харчової продукції, для видобутку деревного вугілля.
ПАТ «Славутський солодовий завод» – найбільший виробник солоду в Україні, стратегічним інвестором якого є провідна французька компанія «Groupe Soufflet».
Впродовж року на всіх підприємствах міста спостерігався приріст обсягів промислового виробництва.
Торгівля
Торгівельна мережа міста налічує приблизно 400 об’єктів торгівлі. За останні роки відбулися позитивні зміни в розвитку матеріально-технічної бази торгівлі. У місті відкрито ряд торгівельних об’єктів, які за рівнем культури обслуговування покупців відповідають вимогам європейських стандартів.
Споживчий ринок міста характеризується високим рівнем насиченості основними продовольчими і непродовольчими товарами, стабільним постачанням, відсутністю товарного дефіциту. Спостерігається позитивна тенденція до росту обсягів роздрібного товарообігу.
На території міста розташовано 18 спеціалізованих (фірмових) магазинів та кіосків, де виробники мають можливість представити власну продукцію. Це 3 фірмові магазини: ПрАТ «Славутський хлібозавод», «Славутський хліб» та 5 кіосків «Свіжий хліб», в яких реалізуються хліб та хлібобулочні вироби; 2 фірмові магазини ПрАТ «Славутський пивзавод»; 1 фірмовий магазин «М’ясна точка» від виробника «Пан Курчак» за цінами виробника з розширеним асортиментом м’ясних продуктів; 3 фірмові магазини «М’ясна лавка», ТО «Українські торгівельні мережі», 1 магазин «М’ясо, молоко» за цінами від товаровиробника.
Також для задоволення потреб населення продовольчими товарами діють мережі супермаркетів «Економ», «Наш край», «Вопак». У місті працюють такі великі торгові центри як «Універмаг», «Славута», «ОТС» та багато інших торгових закладів, де можна придбати меблі сучасного дизайну, взуття, ювелірні вироби з золота та срібла, дитячі товари, іграшки, книги та інші товари.
Найсучасніші будматеріали та господарські товари доступні в будівельних магазинах «Либідь», «Добробут», «Прем’єр», «Лідер».
Широкий асортимент побутової та комп’ютерної техніки до послуг покупців у супермаркетах «Фокстрот», «Технопростір», «Світ техніки».
Функціонує широка мережа аптечних закладів.
Послуги
У місті діє понад 70 підприємств сфери послуг. Зокрема, функціонують наступні соціально важливі об’єкти:
- 30 об’єктів ресторанного господарства (кафе, бари, ресторани),
- 4 готелі,
- 23 перукарні,
- 2 хімчистки,
- 5 АЗС,
- 7 закладів із забезпеченням індивідуального комфорту (бані, сауни, масажні),
- 5 майстерень з ремонту взуття,
- 4 майстерні з ремонту побутової техніки, приладів.
Наявні також майстерні з пошиття та ремонту одягу, ремонту годинників, ремонту меблів, ремонту і будівництва житла, ремонту ювелірних виробів, з виготовлення ключів, майстерня з реставрації подушок, фотосалони, СТО, автостоянки, мийки автомобілів, тренажерні зали, пункти з прийому та відправлення вантажів «Нова пошта», «Делівері», туристичні агентства, страхові компанії, ритуальні послуги та ін.
Інституції з бізнес-довкілля
Ринок фінансових послуг міста представлений такими філіями банків:
- ПАТ КБ «Приватбанк» Хмельницька філія, Славутське відділення, вул.Соборності, 17;
- Славутське міське відділення ПАТ «БрокбізнесБанк» Хмельницької області, вул. Миру, 23;
- ПАТ «Державний ощадний банк України» ТВБВ №10022 /0129 філії Хмельницьке обласне управління, вул. Миру, 24;
- АТ Райффайзен Банк «Аваль» м. Славута, вул. Церковна, 32-А;
- ПАТ «УКРСІББАНК» м. Славута, вул. Козацька, 31.
На території міста здійснюють свою діяльність 1 бізнес-центр та 5 страхових компаній.
8. Інвестиційні стимули
Інвестиційні стимули
Місцева влада веде відкриту до інвесторів політику, зацікавлена у залученні інвестиційних ресурсів та забезпеченні сталого розвитку міста. Одним з її елементів стало створення 01.01.2014 р. Центру з надання адміністративних послуг (ЦНАП). Складовою частиною ЦНАПу є Дозвільний центр, завданням якого є забезпечення надання адміністративних послуг з видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.
Можливим є використання пільг (зокрема, на електроенергію), передбачених законодавством України для територій, які входять до зони спостереження атомних електростанцій (у зв’язку з близькістю до ХАЕС).
Додатковими перевагами, що формують інвестиційний потенціал міста є:
- наявність пункту розмитнення, на території якого проводяться завантажувально-розвантажувальні операції та оформлення вантажних перевізних документів;
- забезпеченість міста та прилеглих територій природними ресурсами для розвитку рекреаційного туризму;
- існування сировинної бази для виробництва будівельних матеріалів.
Учасники індустріального парку, які вирішать започаткувати виробництво в межах індустріального парку, матимуть переваги відповідно до Закону України «Про індустріальні парки»:
- «0» ставка мита на обладнання і комплектуючі до нього, які не виробляються в Україні, та ввозяться для облаштування індустріального парку;
- звільнення від пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів, на території яких створено індустріальний парк;
- державна підтримка облаштування (підведення інженерно-транспортної інфраструктури) індустріального парку;
- прозора та проста процедура набуття прав власності на земельну ділянку в межах індустріального парку.