1. Основні дані про місто
Коротка характеристика
Місто Жовква розташоване у західній Україні за 23 км на північ від Львова і за 34 км від українсько-польського кордону. Місто є адміністративним центром Жовківського району Львівської області. Висота над рівнем моря: 232 м. Місто лежить біля підніжжя гори Гарай (365 м, горбисте пасмо Розточчя) на березі річки Свиня (46 км), на межі Головного європейського вододілу.
Площа міста — 7,64 км2.
Чисельність населення — 13,4 тис.
Жовква – одне з найвідоміших і найцікавіших малих історичних міст України. Культурна спадщина міста є видатним надбанням трьох народів – українців, поляків і євреїв. Жовква має безпосередні пов’язання з найвидатнішими державними діячами України, Польщі і Росії.
Місто має близько 100 пам’яток архітектури місцевого, національного та світового значення, розташованих компактно на невеликій території центральної частини міста. Історичне ядро міста до сьогодні зберігає первинне унікальне ренесансне розпланування та функції загальноміського центру. У 1974 році історичній частині міста надано статус Державного історико-архітектурного заповідника.
У межах міста знайдено поклади глини, вугілля та термальні води. Безпосередньо при межах міста розташовані три приміські рекреаційні лісопаркові зони. Території, на яких розташоване місто, є сейсмічно безпечні і екологічно благополучні, рельєф переважно рівнинний, відсутні зсуви.
Загальна чисельність населення – 13316 осіб. Експерти дають в цілому позитивні оцінки демографічних процесів у місті, визначилися тенденції на омолодження і приріст населення, відзначається істотне збільшення народжуваності в останнє десятиліття, зберігається порівняно високий рівень освіченості населення. Сальдо міграції населення позитивне.
Чисельність працівників, зайнятих у галузях економіки міста – 7,1 тис. осіб. Безробіття зберігається на рівні 4% працездатного населення (реальне безробіття вище).
Місто має одне з найкращих серед малих міст регіону економіко-географічне розташування:
1) поблизу Львова – крупного економічного, культурного і туристичного центру Західної України;
2) поблизу кордону з Євросоюзом;
3) близько і доступно до гуртових і дрібногуртових торгових мереж та бізнесових центрів у Львові та в прикордонних регіонах Польщі;
4) у прикордонних регіонах України і Польщі, на які скеровані програми економічної і технічної допомоги ЄС;
5) у двох Єврорегіонах – “Буг” і “Карпати”;
6) безпосередньо межує з великою природно-рекреаційною територією транскордонної височини Розточчя;
7) в центрі одного з найбільших аграрних районів регіону, який спеціалізується на вирощуванні сільськогосподарської продукції і її переробці та має великий потенціал виробництва місцевих альтернативних відновлювальних видів палива;
8) на розвилці міжнародних автомобільних доріг.
Суттєвими ресурсами для економічного розвитку Жовкви є видатна культурна спадщина міста, природно-рекреаційний потенціал Розточчя та можливості переробки аграрної продукції району. На південній околиці міста в районі цегельного заводу здійснюється розробка покладів глини, яка використовується для виробництва керамічної цегли. В районі міста виявлено також напірні сірководневі води з температурою на поверхні 39 °C, які можуть використовуватися для бальнеологічних та термальних цілей.
Генеральний план/плани розвитку
Діючі документи:
- Генеральний план розвитку міста передбачає розширення міста в частині сельбищних та виробничих територій, оптимізація забудови, регенерація центральної історичної частини міста;
- Стратегічний план місцевого розвитку визначає напрямки та цілі розвитку міста: високий рівень життя, культура, туризм, екологія;
- Концепція регенерації і ревіталізації історичного ядра міста та розвитку соціальної та туристичної інфраструктури передбачає відтворення кварталів втраченої історичної забудови центральної частини міста;
- Програма екологічний дій для міста “Чиста Жовква” описує головні екологічні проблеми міста та встановлює головні цілі та заходи для їх досягнення;
- Концепція та План дій зі сталого енергетичного розвитку міста Жовква до 2020 року встановлюють напрямки місцевої політики з енергетичних питань;
- Програма ліквідації наслідків підтоплення території міста передбачає покращення інженерної інфраструктури та захисту територій від підтоплення, усунення загроз забудові.
2. Доступність інфраструктури у місті
Водопровідна та каналізаційна мережі
Централізоване водопостачання у місті Жовква забезпечує Комунальне підприємство “Жовкваводоканал”.
Для забезпечення води населенню експлуатується три бурових свердловини та станція другого підйому. Бурові свердловини знаходяться у селі Мокротин (на відстанні 4 км від м. Жовква). Від насосної станції до резервуарів міста працює один трубопровід протяжністю 4,5 км. Продуктивність бурових свердловин становить 6700м3/добу. Фактичне видобування води на добу – 1200 м3.
Одиночна протяжність водоводів в м. Жовква складає 11,3 км. Протяжність вуличних водопровідних мереж складає 49,3 км.
Централізоване водовідведення у місті Жовква забезпечує КП “Жовкваводоканал”.
Загальна протяжність головних каналізаційних колекторів 10,2 км, протяжність вуличних каналізаційних мереж складає 11,3 км. Перекачування стоків здійснюють 4 каналізаційно-насосні станції. Очищення стічних вод забезпечує одна очисна станція, проектна продуктивність якої становить 2000 м3/добу. Фактична кількість стоків, які подаються на очисну станцію, становить 600 м3/добу. Процес очищення складається з двох етапів – механічного та біологічного очищення.
Електроенергетична та газова мережі
Електропостачання міста здійснює філія ПАТ “Львівобленерго” Жовківський РЕМ (районні електромережі) через районну підстанцію ПС-110/35/10 кВ.
Розподільча електромережа напругою 10кВ складається з восьми повітряних та кабельних ліній. Загалом по місту налічується 39 трансформаторних підстанцій, серед яких 30 закритого типу (в приміщеннях). Робоча напруга мережі користувачів становить 3×380/220 В 50 Гц. Загальна протяжність розподільчих ліній напругою 0,4 кВ становить 70 км.
Постачання газу до міста здійснює філія ПАТ “Львівгаз” від газопроводу високого тиску “Кам’янка Бузька – Блищиводи” через газорегуляторну станцію біля с. Блищиводи. Від ГРС газ під тиском 0,6 МПа газопроводом 250 мм довжиною 5 км подається на три газорегуляторні пункти міста і далі середнім тиском 0,3 МПа розводиться до крупніших споживачів і 14 ГРП низького тиску, від яких газ низького тиску 0,003 МПа подається малопотужним споживачам. На даний час експлуатується близько 70 км ліній газопроводів середнього і низького тиску, які охоплюють близько 90% споживачів.
Телекомунікації (у т.ч. Інтернет)
Послуги електрозв’язку надає акціонерна компанія “Укртелеком”, яка представлена Жовківським Цехом електрозв’язку Львівської філії компанії. Місто обслуговує дві телефонні станції ємністю 3200 телефонних номерів, що в основному забезпечує потреби мешканців міста, враховуючи широке використання мешканцями мобільного зв’язку (всі мобільні оператори України забезпечують хороше покриття у місті). Одна з цих станцій цифрова. Станції з’єднані з обласним центром оптико-волоконною лінією зв’язку, що забезпечує належну якість.
У місті встановлено інтернет-вузол, який забезпечує попит на Інтернет-зв’язок. Проте, частині абонентів надати його складно також через незадовільний стан застарілих телефонних мереж. Окрім цього, в місті надають послуги безпровідного Інтернет-зв’язку кілька приватних компаній (УкрТелеком, БестЛінк, УАРНЕТ, ІнтелТелеком).
3. Транспортна доступність
Розташування
Віддаль до обласного центру – міста Львів – 24 км. Середня тривалість доїзду – 20 хв.
Віддаль до столиці України – міста Київ – 550 км. Середня тривалість доїзду – 7 год.
Віддаль до державного кордону з Євросоюзом (Польщею) “Рава-Руська – Hrebenne” – 37 км. Середня тривалість доїзду 40 хв.
Автомобільне сполучення
Через місто проходить дві міжнародні автомобільні дороги:
1) на Польщу (E-372, M-09 Львів – кордон – Люблін – Варшава), по якій відбувається основне транспортне сполучення Жовкви зі Львовом та Польщею (ЄС). Дорога знаходиться у хорошому стані (капітальний ремонт у 2011 році). Уздовж цієї дороги розвивається необхідна транспортна інфраструктура. Дорога забезпечує зручний доступ до міста автомобільним транспортом із Львова за 15-20 хв., від кордону – за 25-30 хв. Окремий автобусний маршрут № 151 Львів-Жовква функціонує з частотою відправлення 10 хв., а також кілька десятків інших автобусних маршрутів зі Львова у навколишні населені пункти та транзитні міжміські і міжнародні автобусні маршрути забезпечують дуже зручний доступ до міста;
2) міжнародна автомобільна дорога на Білорусь (P-15 Львів – Ковель – кордон – Брест).
Жовківський район має задовільну автомобільну дорожню мережу, яка забезпечує автомобільне і маршрутне автобусне сполучення Жовкви з усіма населеними пунктами району. На відміну від інших малих міст регіону, Жовква має належну об’їзну кільцеву дорогу, яка забезпечує пропуск усього транзитного автотранспорту в об’їзд забудованої території міста. Основні дороги і вулиці міста, які забезпечують доступ до центральної частини, знаходяться в доброму і задовільному технічному стані.
Авіаційне та залізничне сполучення
Найближчий міжнародний аеропорт “Львів”, розташований за 40 км від Жовкви, приймає усі типи повітряних суден. Прямого маршрутного сполучення аеропорту з Жовквою немає.
Через місто проходить залізнична вітка Львів–Жовква–Рава-Руська. По ній курсує приміський пасажирський поїзд Львів – Рава-Руська з частотою 4 рази на день, тривалість поїздки із Львова до Жовкви – до 1,5 год.
4. Контактні дані
Жовківська міська рада
Адреса: пл. Вічева,1, місто Жовква Львівської області, Україна, 80300
Тел./факс: 38 (03252) 21-264
Контактна особа: Олена Клак, e-mail: klak.olena@gmail.com
5. Ресторанно-готельна база
Парк-готель “Акварель”
60 місць у 30 номерах, ресторан з банкетним залом на 250 чоловік, конференц-зал, плавальний басейн; майданчик для ігрових видів спорту та тенісний корт.
Адреса: вул. Вокзальна 14-а, місто Жовква, 80300
Телефони/факс: +38 (252) 21 0 21, +38 (097) 311 73 11
Сайт: http://hotel-akvarel.com.ua/
E-mail: hotel.aquarell@gmail.com
GPS-координати: Широта: Пн 50.04916, Довгота: С 23.97457
Розважально-відпочинковий комплекс “Парк”
готель на 26 місць у 17 номерах, ресторан з банкетним зал на 240 осіб, нічний клуб.
Адреса: вул. С.Бандери, 3-А, місто Жовква, 80300
Телефони: +38 (098) 05 000 07, +38 (098) 05 378 5
Сайт: http://park-zhovkva.virtual.ua/
E-mail: parkinfo@bk.ru
Готель “Стиль”
52 номери на 104 особи, ресторан з банкетним залом на 200 осіб., конференц-зал.
Адреса: вулиця Гасина 5, місто Жовква, 80300
Телефони: +38 (032) 526 19 41
Сайт: http://hotelstyl.com.ua/
Ресторан “Жовква”
на 200 місць.
Адреса: вул. Львівська, 1, місто Жовква, 80300
6. Соціально-культурна база
Спортивні об’єкти
Спортивні заклади:
- Міський стадіон “Розточчя”
Футбольні турніри, концерти, турніри з аеромодельного спорту, дитячі спортивні змагання та ін. - Спортивний зал Дитячо-юнацької спортивної школи
Найбільший критий спортивний зал в регіоні. Проходять турніри з волейболу, баскетболу, футболу та ін. - Спортивний зал клубу “ЛІРС”, сайт http://lirs.com.ua/
Зал для настільного тенісу міжнародного зразка. Клуб постійно проводить національні та міжнародні змагання з настільного тенісу (Чемпіонат Європи з настільного тенісу, Кубок України ім. Басіної, Клубний чемпіонат України з настільного тенісу, Міжнародний турнір з настільного тенісу “Кубок Роксолани”, чемпіонат України “Прудкий м’яч”, Кубок Анатолія Строкатова та ін.). - Тренажерний зал. Адреса: вулиця Набережна,1.
- Спортивний комплекс готелю “Акварель” (тенісний корт, басейн, футбольне поле).
Здоров'я та соціальна опіка
- Центральна районна лікарня на 380 ліжок;
- Амбулаторна поліклініка на 810 відвідувань в зміну;
- 10 приватних стоматологічних кабінетів;
- 10 аптек;
- Приватні медичні заклади діагностики і профілактики хвороб.
Освіта
Загальноосвітні школи та навчальні заклади:
- дошкільна установа №1 “Барвінок” на 160 місць;
- дошкільна установа №2 “Калинонька” на 140 місць;
- дошкільна установа №3 “Зірочка” на 60 місць;
- загальноосвітня середня школа І-ІІІ ступенів №1 на 600 учнівських місць;
- загальноосвітня середня школа І-ІІІ ступенів №2 на 600 у.м.;
- загальноосвітня середня школа І-ІІІ ступенів №3 на 500 у.м.;
- спецшкола-інтернат для дітей з вадами слуху в пристосованих приміщеннях на 100 учнівських місць;
- районний центр дитячої та юнацької творчості;
- дитяча школа мистецтв;
- приватна дитяча школа “Ерудит” – вивчення іноземних мов.
Заклади культури
Установи культури:
- Районний Народний Дім (районний центр народної творчості) із залом на 600 місць;
- Літня естрада в парку культури і відпочинку;
- Центральна районна бібліотека;
- Районна бібліотека для дітей;
- Кінотеатр на 180 місць.
Події
- Міжнародний дитячий футбольний турнір пам’яті Василя Ковцуна – щорічний спортивний захід.
- Велосипедний зліт пам’яті Збігнєва Керницького – щорічний спортивний захід.
- День Енергії – щорічний просвітницький захід.
- Розточанський фестиваль на День незалежності – щорічний культурно-розважальний захід.
- День міста – щорічний культурно-розважальний захід.
- Щорічний музичний фестиваль “Музика в храмі”.
- Районний фестиваль різдвяних фольклорних колективів (вертепів).
- Міжнародний чемпіонат з авіамодельного спорту.
- Чемпіонат України з настільного тенісу.
7. Економічний потенціал міста
Промисловість
Жовква знаходиться у центрі сільськогосподарського району і не має розвинутої промисловості. Невеликі підприємства міста спеціалізуються, здебільшого, на заготівлі та переробці сільськогосподарської продукції і деревини, а також – на поліграфічній продукції, обробці металу і виготовленні металоконструкцій. Є невеликі будівельні, транспортні і торгові підприємства, районні підприємства електро-, тепло-, водо-, газопостачання. Приватні підприємці працюють, в основному, у сфері торгівлі та послуг для населення, а також займаються виготовленням столярних виробів і корпусних меблів.
Основні підприємства:
- Жовківський держлісгосп, 1939 рік, 197 працюючих, виробничі площі – 782 кв. м. Продукція: лісоматеріали, пиломатеріали, пиляні заготовки, товари народного споживання.
- Державний ветсанзавод, 1988 рік, 50 працюючих, виробничі площі – 1360 кв. м., продукція: м’ясо-кісткове борошно, мило, пральні порошки.
- ВАТ “Шляхіндустрія”, 1978 рік, виробничі площі – 7800 кв. м., продукція: машини і механізми для транспортування, дозування і розливу в’яжучих матеріалів при будівництві і ремонті автомобільних шляхів, металоконструкції.
- ВАТ “Жовківський хлібозавод”, 1994 рік, 65 працюючих, виробничі площі – 1855 кв. м., продукція: хлібобулочні вироби, макаронні вироби, безалкогольні напої.
- Видавництво “Місіонер” (Жовківська книжкова друкарня), 1895 рік, 90 працюючих, продукція: книжки, плакати, інша поліграфічна продукція.
- ТОВ “Галфрост” (ПІІ – підприємство з іноземними інвестиціями, Нідерланди). Основні види діяльності: зберігання, переробка плодово-ягідної продукції для експорту та реалізації на внутрішньому ринку. 100 працюючих.
- ТОВ “МТекстиль” (ПІІ, Франція), виробництво швейних виробів, 50 працюючих.
- ТОВ “Агрокап” (ПІІ: українське підприємство “Агроінвест” і група Tecnocap, Італія), виробництво кришок для консервування.
- ТОВ “ЛюстПакУкраїна” (ПІІ, Польща). Тара, упаковка для молочної продукції.
- ТОВ “Гальцькі традиції” (ПІІ, Польща). Виробництво шоколадної глазурі.
- Цех безалкогольних напоїв Жовківської РСС. Виробництво безалкогольних напоїв.
Торгівля
Основні торгові об’єкти міста:
- ТЦ “Райспоживспілка” (“Технолюкс”, “БоТар”, Супермаркет “Колібріс”, Супермаркет “Рукавичка”, “ДЕКО” промислові товари, меблі та ін.)
- Торговий центр “Росана”,
- Торговий центр “Фаворит”,
- Ринок торгівлі промисловими товарами,
- ТЗоВ “Склад-магазин”,
- ринок сільськогосподарських продуктів.
Послуги
У місті сфера послуг представлена наступними ланками:
- перукарські послуги (7 приватних перукарень);
- ремонт взуття;
- пошив та ремонт верхнього одягу;
- послуги по ремонту складно-побутової техніки;
- послуги по ремонту комп’ютерної та офісної техніки;
- фотосалони;
- ритуальні послуги;
- станції технічного обслуговування автомобілів;
- косметологічні послуги;
- перекладацькі послуги (польська, англійська, німецька, італійська та ін.);
- послуги транспортних, пасажирських та вантажних перевезень;
- освітні послуги;
та ін.
Інституції з бізнес-довкілля
Банки: АТ “Ощадбанк”, АТ “Приватбанк”, АТ “Надра”, АТ “РайфайзенБанк Аваль”, АТ “Унікредитбанк”.
Агенція розвитку: Кредитна спілка “Вигода”, Агентство регіонального розвитку “Транс-Тракт”.
Страхові товариства: ПрАТ СК “ПЗУ України”, СК “Провідна”, СК “ТАС”, СК “Оранта”, СК “Універсаль”.
8. Інвестиційні стимули
Інвестиційні стимули
- Низький єдиний податок для малого і середнього бізнесу (7% мінімальної заробітної плати для першої групи оподаткування; 15% – для другої групи оподаткування);
- Низький податок на землю (0,5% від нормативно-грошової оцінки – для об’єктів комерційної діяльності та 1 % – для інших землекористувачів);
- Низький податок на нерухомість (0,2% від мінімальної заробітної плати за 1м2 у рік для нежитлової нерухомості; 0,1% – для житлової нерухомості);
- Можливість податкових канікул;
- Інформування та консультації від місцевих органів влади;
- Допомога у пошуку затребуваних промислових майданчиків та офісних приміщень;
- Сприяння у підключенні до міських інженерних мереж.
Інвестиційні майданчики на карті