1. Основні дані про місто
Коротка характеристика
Бурштин – місто обласного значення в Івано-Франківській області. Одне з великих промислових міст Прикарпаття. Розташоване майже у самому центрі Європи на березі річки Гнила Липа у північно-західній частині Івано-Франківської області.
Площа міста – 32,71 км².
Чисельність населення – 18,3 тис.
Містечко має 500-літню історію. З глибини віків до нас дійшла легенда про дорогоцінне бурштинове намисто, з якою і пов’язують назву міста.
На місці, де зараз населений пункт, княжна загубила бурштинове намисто. За велінням князя-батька прикрасу довго шукали, але так і не змогли знайти. Урочище, де відбувалися пошуки, з того часу стали називати Бурштиновим. Коли в XIV ст. тут з’явилося поселення, то найменування з даної місцини перейшло і до нього.
Перші письмові згадки про поселення Нове село, що було попередником сучасного Бурштина, датуються 1554 (за іншими даними 1436 роком). У 2-й половині XVI століття містечко належало польському графу Скарбеку, від 1630 року його власником був магнат Яблоновський. За Середньовіччя місто зазнавало руйнацій від набігів татар і турків, зокрема, у період польсько-турецьких воєн XVII століття (1629, 1675 роки). У другій половини XIX століття в місті відбувся культурний і національний підйом. Бурштин отримав власну печатку з гербом – зображенням сокола.
Починаючи від 1939 року місто – у складі УРСР. У повоєнний час відбувалась відбудова Бурштина, зокрема, введено в експлуатацію Бурштинську державну районну електростанцію (нині ПАТ ДЕТК Бурштинська ТЕС), розбудовано інфраструктуру. Бурштин був райцентром 1940-62 років.
Сьогодні Бурштин – це сучасне місто, що вдосконалюється і розвивається. 11 березня 2014 року Верховна Рада України віднесла його до категорії міст обласного значення і вивела його зі складу Галицького району.
До старовинних будівель Бурштина належать: церква Воздвиження Чесного Хреста, римо-католицький костел Святої Трійці, каплиця-усипальниця бурштинських графів роду Скарбеків-Яблуновських. Прикрашають і звеличують місто: церква Святого Йосафата та жіночий монастир Служебниць Господа та Діви Марії з Матара.
Особлива гордість міста – працьовиті, гостинні люди, які понад чотири століття розбудовували місто, збагачували і примножували його культуру.
Унікальне розташування з неповторними краєвидами роблять Бурштин прекрасним місцем для відпочинку та туристичних прогулянок. У будь-яку пору року Ви знайдете для себе щось цікаве і обов’язково захочете повернутися сюди ще раз.
Генеральний план/плани розвитку
Генеральний план міста пройшов стадію оновлення та експертизи у вересні 2014 р. Відповідно до нового Генерального плану передбачається збільшення кількості земель промислового призначення на 15 га.
Місто має плани стратегічного розвитку до 2020 року. Стратегія міста передбачає розвиток у п’яти пріоритетних напрямах: охорона здоров’я; розвиток бізнес-середовища; соціальна інфраструктура; підвищення енергоефективності; активізація громади.
Ціль спрямована на розв’язання важливої проблеми міста – створення робочих місць через залучення інвестицій.
2. Доступність інфраструктури у місті
Водопровідна і каналізаційна мережі
Водопостачання міста – централізоване: здійснюється від водоочисних споруд водопідготовки питної води за такою схемою: вода із свердловин урочища “Корчево” та “Коростовичі” поступає на водоочисні споруди. Вода подається споживачам цілодобово через розгалужену систему водопроводів, вуличних та дворових мереж, загальна довжина яких складає 39,2 км, з них 5,4 км в аварійному стані. Альтернативним варіантом водопостачання питною водою промислових споживачів є облаштування двох артезіанських свердловин (основної та резервної).
Загальна кількість каналізаційних мереж – 36,9 км. Комунальні послуги надає КП “Житловик”, яке підтримує у належному технічному стані обладнання і комунікації водопровідно-каналізаційного господарства. Комунальні каналізаційні мережі міста зношені на 55%. Підготовлені плани реконструкції та розширення міської комунальної каналізаційної мережі. Альтернативним варіантом є будівництво власної станції водоочистки з організацією скидання очищеної води у закритий накопичувач для технічних потреб та водообвідний канал.
Електроенергетична і газова мережі
Постачальником енергії у місті є підстанція “Бурштин”, що належить ПАТ “Прикарпаттяобленерго”. Обслуговує мережі КП “Житловик”: 57 км мереж зовнішнього освітлення, з них 53,55 км повітряних ліній та 3,45 км – кабельних, експлуатується 982 одиниці світлоточок. Альтернативний варіант: Бурштинська ТЕС, яка забезпечує електроенергією споживачів Західної України та Східної Європи, а також здійснює постачання теплової енергії житловому та комунальному секторам міста.
Газова мережа міста обслуговується компанією ПАТ “Івано-Франківськгаз”, яка забезпечує подачу газу приватним користувачам для обігріву житла та комунальних потреб через ГРС “Бурштин” та газорегуляторні пункти (низького та середнього тиску). Вільні потужності та наявні мережі дозволяють приєднання споживачів до вищезазначеного газопроводу. Статистичні дані свідчать про щорічне зменшення споживання газу як промисловими, так і приватними споживачами.
Телекомунікації
3. Транспортна доступність
Розташування
Відстань між м. Бурштин та:
- м. Київ (столиця України) – 542 км (9 год.);
- м. Івано-Франківськ (обласний центр) – 43 км (45 хв.);
- м. Львів ( сусідня область) – 100 км (1 год. 45 хв.);
- м. Тернопіль (сусідня область) – 103 км (1 год. 50 хв.);
- м. Чернівці (сусідня область) – 179 км (3 год.);
- м. Ужгород (сусідня область) – 280 км (5 год.);
- Гірськолижним курортом “БУКОВЕЛЬ” – 142 км (2 год. 30 хв.).
Автомобільне сполучення
Через м. Бурштин проходять такі автошляхи:
АВТОШЛЯХ Н 09 – автомобільний шлях національного значення на території України (Львів–Рогатин–Івано-Франківськ–Рахів–Мукачево). Автомагістраль проходить через три області: Львівську, Івано-Франківську, Закарпатську та міжнародний гірськолижний курорт “БУКОВЕЛЬ”.
Загальна довжина автошляху – 422 км.
АВТОШЛЯХ Е 0910 – автомобільний шлях територіального значення Бурштин-Калуш.
Наявний рівень автомобілізації досить високий – 250 од. на 1 тис. мешканців, у т.ч. легковими індивідуальними автомобілями – 209 од.
Авіаційне і залізничне сполучення
Найближчий аеропорт знаходиться в обласному центрі – м. Івано-Франківськ. Міжнародний аеропорт “Івано-Франківськ” – розташований у південно-західній частині міста за 4,4 км від центру Івано-Франківська. Максимальна пропускна спроможність аеропорту – 150 пасажирів на приліт та 150 пасажирів на виліт за годину. Належить до аеропортів класу “B”, обладнаний для прийому і обслуговування літаків за другою категорією ІКАО, а також вертольотів усіх типів. Відстань з Бурштина до аеропорту складає 48 км.
За межами міста на відстані 4 км. розміщена вантажопасажирська залізнична станція «Бурштин» Львівської залізниці. Станція розташована на лінії Львів–Івано-Франківськ на відстані 57 км від Івано-Франківська. Наявний під’їзний залізничний шлях до ПАТ ДТЕК “БуТЕС” для постачання вугілля та інших необхідних енергетичних ресурсів.
4. Контактні дані
Бурштинська міська рада
Адреса: 77111, Івано-Франківська обл., м. Бурштин, вул. Січових Стрільців, 4
Web-site: http://burshtyn-rada.if.gov.ua
Міський голова – Роксолана Джура
тел.: +38 (03438) 44 936;
факс: +38 (03438) 46260;
e-mail: br-mrada@ukr.net
Агенція місцевого економічного розвитку
Адреса: 77111, Івано-Франківська обл., м. Бурштин, вул. Січових Стрільців, 4
тел.: +38 (097) 5834575
Web-site: http://amer-burshtyn.org.ua
e-mail: office@amer-burshtyn.org.ua
Бізнес-центр АМЕР
Адреса: 77111, Івано-Франківська обл., м. Бурштин, вул. Січових Стрільців, 4
тел.: 0-800-210-610
5. Ресторанно-готельна база
Готель “Супутник”
Адреса: м. Бурштин, вул. Будівельників, 1
тел./факс: +38 (03438) 43206, +38 (03438) 43295
Міні-Готель “Експрес”
Адреса: м. Галич, вул. Львівська, 28
тел./факс: +38 (03431) 21790
Ресторан-Готель “Бельведер”
Адреса: м. Рогатин (с. Потік)
тел.: +38 (068) 3016010
Готель “Надія”
Адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 40,
тел.: +38 (0342) 727077
Web-site: http://www.nadia.if.ua
E-mail: hotel@nadia.if.ua
Готель “Станіславів”
Адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 7
тел.: +38 (0342) 752470, mob. +38 (067) 3550277
Web-site: http://www.stanislaviv.org.ua
E-mail: lukshotel@gmail.com
Ресторан “Очерет”
Адреса: м. Бурштин, вул. С. Бандери, 86 А
Ресторан “Перлина”
Адреса: с. Дем’янів, вул. Львівська
Лаунж-кафе “Джем”
Адреса: м. Бурштин, вул. Калуська 5 (ТЦ “Гулівер” 2 поверх)
тел.: +38 (03438) 46423
Кафе “Оазис”
Адреса: м. Бурштин, вул. Стуса, 10 А
тел.: +38 (067) 8780948
Кафе “Голд-Вест”
Адреса: м. Бурштин, вул. Р. Шухевича, 2В
тел.: +38 (097) 9077056
6. Соціально-культурна база
Спортивні об’єкти
На території міста функціонує:
- 3 стадіони;
- 7 спортивних залів;
- 16 спортивних майданчиків;
- 4 стрілецькі тири.
Найбільшим спортивним осередком є спортивний комплекс “Енергетик”. На території комплексу, окрім великого футбольного поля, розміщене поле з штучним покриттям та поле для гри у великий теніс. Гордістю міста є плавальний басейн “Дельфін”, який щодня відвідують більше ста осіб. У приміщенні басейну діє фітнес-центр для жінок та сауна.
У Бурштині діє відома дитячо-юнацька школа веслування на байдарках та каное. Розташування водного каналу в місті дозволяє проводити регулярні тренування та змагання з веслування.
Розвивати силу та витривалість юні бурштинці можуть у спортивно-оздоровчому клубі зі східних єдиноборств “Сейдо” та дитячо-молодіжному клубі з карате-до “Тайфун”. Відкриті секції з волейболу, баскетболу, футболу, шахів, авіамодельного будування. Для любителів зимових видів спорту взимку працює відкрита льодова арена.
Здоров’я та соціальна опіка
Медичне обслуговування мешканців м. Бурштина здійснюється медичним лікувально-профілактичним закладом – Бурштинською центральною міською лікарнею, поліклінікою, ФАП с. Вигівка, мережею аптек.
За видом, обсягами, характером надання медичної допомоги та системою організації роботи міська лікарня багатопрофільна. Лікарня обслуговує 25,3 тис. населення: 18,3 тис. міського та 7,0 тис. сільського населення.
У лікарні діє проект “Телемедицина” для покращення діагностики та раннього виявлення захворювань і створення єдиного медичного простору в Україні за двома напрямками: онкологія та кардіологія, можливість консультації від кращих експертів. Телемедична мережа об’єднує три медичні центри міста Львова: обласний державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр, міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги та медичний центр “Святої Параскови”.
У Бурштині працюють кілька приватних медичних кабінетів, сучасна стоматологія, оптика, масаж. З 2012 року працює Центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Довір’я”.
Діяльність центру спрямована на надання інвалідам комплексної кваліфікованої психолого-педагогічної, соціально-правової допомоги, формування в них максимально повної соціальної адаптації, позитивного ставлення до суспільства, родини, навчання, реалізації індивідуальних програм, реабілітацію.
Освіта
У місті знаходяться:
- Два вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації:
Бурштинський енергетичний коледж Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу
Коледж готує фахівців з обслуговування та монтажу теплоенергетичного устаткування на електростанціях, фахівців із землевпорядкування та екології.
Бурштинський торгівельно-економічний коледж Київського національного торгівельно-економічного університету
Коледж готує спеціалістів за напрямками ресторанного та туристичного бізнесу.
- Три загальноосвітні школи.
- Бурштинська гімназія.
- Міжшкільний навчально-виробничий комбінат.
- Чотири дошкільні заклади.
- Навчально-виховний комплекс.
- Музична школа.
Усі заклади перебувають у державній формі власності.
Інституції культури
Найбільшим закладом культури у місті є Палац культури “Прометей” – основне місце творчого розвитку дітей, молоді, відпочинку мешканців міста. У будівлі розташовані: великий глядацький зал на 750 осіб; малий глядацький зал на 100 осіб; конференц-зал на 50 осіб; бібліотека з читальним залом. Активно розвиваються мистецькі гуртки (вокальні, танцювальні, образотворчого мистецтва).
У старій частині міста працює Будинок культури ім. Т. Шевченка – перший культурний заклад, утворений 1908 року із хати-читальні “Просвіта”. Свій профіль заклад зберіг дотепер. Тут проходять творчі та літературні вечори, виставки образотворчого мистецтва.
У місті є три музеї:
Музей ОУН-УПА (офіційна назва – Музей визвольних змагань Галицького району) – започаткований 1996 року з ініціативи Братства ОУН-УПА Галицької районної станиці і товариства політв’язнів та репресованих Галицького району. Експозиція, що розповідає про українських патріотів, розмістилась у палаці культури “Прометей”.
Музей Ольги Басараб – музей нескореної українки, громадської та революційної діячки Ольги Басараб.
Історико-етнографічний музей “Берегиня” (неофіційна назва – Музей Опілля). Основний суспільно-громадський зміст діяльності Музею полягає у відроджені духовності, поширенні народних звичаїв, обрядів, збереженні найкращих надбань матеріальної і духовної культур етнорегіону.
Події
“День міста” – святкують кожного року у вересні. Одна з найбільших культурних подій щороку збирає чималу кількість гостей та мешканців міста на центральній площі, адже День народження рідного міста – справжнє свято. В цей день місто перетворюється на розважальний майданчик з атракціонами, конкурсами, культурно-розважальною програмою. Щорічний ярмарок вабить виробами народних умільців, керамікою, дерев’яними шкатулками та кухонним начинням, вишиванками, тканими веретами, смаколиками від вправних галицьких господинь. Незмінна традиція – нічний рок-концерт та яскравий феєрверк.
“День енергетика” – професійне свято працівників енергетики та електротехнічної промисловості України, визнання заслуг працівників енергетичної промисловості в економічному розвитку, вдосконаленні й підтримці повсякденного життя населення. Відзначається щорічно 22 грудня. Символічне свято для бурштинців, адже Бурштин – місто енергетиків. Майже у кожній родині міста є представники цієї серйозної професії, які працювали чи працюють на великому потужному енергетичному комплексі ПАТ ДТЕК БуТЕС. Відтак, професійне свято стало “другим днем міста”.
“Бурштинове намисто” – обласний фестиваль-конкурс за участю художніх колективів професійно-технічних і вищих навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації. Відбувається кожного року навесні. У конкурсі приймають участь кращі художні колективи та окремі виконавці професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації області. Вік учасників – 16–20 років.
Велопробіг “Бурштинці за мир” проводиться Бурштинським велосипедним клубом “BostonBike” щорічно у червні – до Дня захисту дітей.
“Чисте місто” – загальноміська толока. Проходить щороку до Великодніх свят в рамках Всеукраїнської ініціативи “Зробимо Україну чистою”.
7. Економічний потенціал міста
Промисловість
Бурштин передусім промислове місто. На відстані 5 км від міста розташована найбільша в Західній Україні теплова електростанція потужністю 2400 МВт ПАТ ДТЕК Бурштинська ТЕС, яка є об’єднаною з енергетичною системою європейських країн (UCTE).
Саме теплова електростанція є основним робочим місцем для жителів міста та навколишніх сіл. Частка ТЕС у промисловості Івано-Франківської області становить понад 20%. Основне призначення – надійне і безперебійне постачання електроенергії споживачам західного регіону України, країн Східної Європи і, крім того, забезпечення тепловою енергією житлового і побутового секторів міста енергетиків Бурштина.
Розвиток підприємництва є додатковим фактором, що позитивно впливає на зростання економіки міста. На території міста працює 78 підприємств малого бізнесу, зареєстровано більше 200 фізичних осіб–підприємців. На території міста зосереджено 66,7 % будівельних організацій району. Предметом діяльності більшості суб’єктів підприємництва є господарська діяльність у сфері гуртової та роздрібної торгівлі, громадське харчування, побутові і транспортні послуги, будівництво та інші.
Торгівля
У місті успішно функціонує торгівельна сфера, яка об’єднує більше 100 підприємств торгівлі, побутового обслуговування та громадського харчування. На сьогодні торгівельна інфраструктура міста має розвинену мережу магазинів продовольства.
Торгівельна мережа представлена 78 магазинами, 26 закладами громадського харчування, 12 підприємствами дрібно-роздрібної торгівлі, 10 кіосками. Наявні магазини переобладнують, враховуючи сучасні вимоги.
У місті працюють 2 торгові центри – “Гулівер” (вул. Калуська, 5а) і “Колібріс” (вул. С.Бандери, 3); гуртівня “ПАККО” (вул. С. Бандери, 105); продуктовий ринок “Центральний”, (вул. С. Стрільців).
Послуги
Сфера побутового обслуговування населення представлена 25 об’єктами – це автостоянки, інтернет- клуби, салони краси, фото послуги, індивідуальний пошив одягу, ремонт взуття, меблів, ритуальні послуги та інші.
Місто має розгалужену телефонну мережу, активно розвиваються системи мобільного та Інтернет зв’язку. Широко розвинені послуги техобслуговування автомобілів, ремонт телерадіоапаратури. У місті майже немає підприємств, які спеціалізуються на виробництві товарів широкого вжитку.
Інституції з бізнес-довкілля
Банківські установи:
- Відділення “Держощадбанку України”.
- Бурштинське відділення №1 Івано-Франківської філії “Відділення ПриватБанку”.
- Кредитна спілка “Станіславська”.
Для надання кваліфікованих послуг бізнесу та з метою розвитку підприємницької інфраструктури, 2012 року міською радою Бурштина, за фінансової підтримки компанії ДТЕК було створено Агенцію місцевого економічного розвитку (АМЕР).
Спеціалісти Агенції мають досвід у підготовці та аналізі бізнес-планів, роботи з дозвільною та реєстраційною документацією, підборі та підготовці кадрів, лобі-заходах, проведенні переговорів з міжнародними фінансовими інституціями. Мови спілкування: українська, російська, англійська, польська.
У структурі агенції створено сучасний Бізнес-центр АМЕР для надання якісних послуг існуючим компаніям та бізнес-інкубаторам для підтримки новоутворених підприємств.
8. Інвестиційні стимули
Інвестиційні стимули
- сприяння місцевої влади у виділенні земельних ділянок та дозволів до завершення інвестиційного процесу (співпраця, “гарний клімат”);
- участь місцевої влади у розбудові інфраструктури;
- участь центру зайнятості у перенавчанні персоналу, допомога у відборі та наймі на робочі місця з зареєстрованих безробітних;
- допомога у налагодженні контактів з навчальними закладами;
- індивідуальне обслуговування інвестора (АМЕР м.Бурштина);
- зниження ставки на орендну плату на земельну ділянку.